Śladami św. Pawła, św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej

Numer oferty:
242/2016
Państwo
Turcja
Transport
Autokar
Profil wyjazdu
Oferta objazdowa
Wyżywienie
śniadanie, Obiadokolacje
Zakwaterowanie
Hotel
Świadczenia
CENA ZAWIERA: - transport autokarem z klimatyzacja , DVD, Cafe-barem, i WC - koszt przeprawy promowej przez Dardanele i wszystkie koszty drogowe - zakwaterowanie: 12 noclegów w hotelach wg programu - wyżywienie HB: 12 śniadań i 11 obiadokolacji wg programu - opiekę doświadczonego pilota polskiego - opiekę duchową księdza - codzienna eucharystia w miarę możliwości w zabytkowych kościołach chrześcijańskich - ubezpieczenie NNW i KL - dodatkowe ubezpieczenie - choroby przewlekłe - wymagane podatki CENA NIE ZAWIERA: - wizy Tureckiej 15 EURO, lub posrednictwa wizowego 80 zł od osoby, obligatoryjnie kosztów wstępu do zwiedzanych obiektów, zwyczajowych napiwków, kosztu kom. miejskiej w Stambule oraz kosztów wymaganych przewodników tureckich - razem ok. 150$/os WYCIECZKI PŁATNE FAKULTATYWNIE: Rejs statkiem po Bosforze - 20 -, Wieczór turecki w Kapadocji - 25 -, oryginalna łaźnia turecka - 17 -, Lot Balonem nad Kapadocją 150

PROGRAM RAMOWY:
1 dzień Zbiórka uczestników pielgrzymki. Spotkanie z pilotem. Wyjazd w kierunku granicy. Przejazd przez Słowację, Węgry. Nocleg tranzytowy na terenie Serbii.

 

2 dzień Po śniadaniu dalsza jazda przez Serbię i Bułgarię do Turcji. Postój (kolacja płatna indywidualnie).Przejazd w okolice Gelibolu nad C. Dardanele. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

 

3 dzień Śniadanie. Następnie przeprawa promowa przez Cieśninę Dardanele która stanowi naturalną granicę między Europą i Azją, zwiedzanie Troi, miasta Króla Priama, gdzie znajdują się: replika konia trojańskiego oraz wykopaliska i małe muzeum. Przejazd do antycznego Pergamonu – jednego z -siedmiu zborów Apokalipsy wg Św. Jana”, zwiedzanie ruin miasta słynącego niegdyś ze wspaniałej biblioteki i gimnazjonu. Dalszy Przejazd na Riwierę Egejska do Didim przez okolice gdzie znajdowały się miejsca znane jako kolejne kościoły Apokalipsy: Tiatyra- dzisiejsze Aksehir, Smyrna dzisiejszy Izmir, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
4 dzień Śniadanie, pobyt wypoczynkowy w Didim – (niegdyś miejscowość ta zamieszkała była głównie przez kapłanki i kapłanów słynnej w całym starożytnym świecie świątyni Apollina z drugą, co do znaczenia po delfickiej wyrocznią, której wspaniałe ruiny stanowią do dziś niezwykłą atrakcję turystyczną. Wczasach antycznych odbywały się tu doroczne zjazdy wróżbitów i kapłanów. Dziś znany kurort Riwiery Egejskiej z ładnymi piaszczystymi plażami, ciepłym, czystym morzem i tętniącą życiem nadmorską promenadą. Didim stanowi doskonałą bazę wypadową dla wycieczek do tak znanych miejsc jak choćby Pamukkale, Efez, Milet, Bodrum czy Kusadasi)
5 dzień Po śniadaniu przejazd na całodniową wycieczkę do Selczuku, Efezu i Meryemana:
Efez – jedno z najlepiej zachowanych miast antycznych na świecie, najważniejszego zabytku archeologicznego i historycznego Turcji i okolic a także ważnego zabytku biblijnego – W mieście tym przebywał Św. Paweł podczas II podróży misyjnej, gdy założył Gminę Chrześcijańską oraz podczas III podróży misyjnej – ( Listy do Efezjan ). Tu mieszkał także św. Łukasz Ewangelista oraz Jan Apostoł który po ukrzyżowaniu Jezusa opiekował się Matką Bożą. Zobaczymy m. inn.: słynną Drogę Arkadyjska, do dziś czynny amfiteatr na ok. 25.000 osób w którym nauczał Św. Paweł ( listy do Efezjan) oraz doskonale zachowane ruiny całego miasta z przepiękną, fasadą Biblioteki Celsusa.
Meryemana – miejsce, w którym ostatnie lata swego życia spędziła pod opieką Św. Jana Matka Boża. Miejsce to jako jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych odwiedził Papież Jan Paweł II
Selcuk – ruiny, wspaniałej niegdyś bazyliki zbudowanej nad z grobowcem Św. Jana Ewangielisty, Kolacja i nocleg w Didim
Powrót do hotelu w Didim. Obiadokolacja, nocleg.

 

6 dzień Śniadanie. Przejazd do Pamukkale, po drodze zwiedzanie Miletu – antycznego miasta filozofów stad pochodził między innymi słynny matematyk i astronom Tales z Miletu. Następnie starożytne Hierapolis- miejsce śmierci św. Filipa, zwiedzimy m.in.: antyczne sanatorium, amfiteatr, spacer po kaskadach wapiennych zwanych -Bawełnianym Zamkiem”. Możliwość kąpieli w basenie Kleopatry z wodą termalną. Tuz obok znajdują się ruiny Laodycei ( miasta sadu) kolejnego z siedmiu kościołów z Apokalipsy wg Św. Jana oraz Kolosy ( listy do Kolosan ). Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Pamukkale.

 

7 dzień Śniadanie przejazd na krótkie zwiedzanie Konyi – starożytnego Ikonium które również odwiedził Św. Paweł. Dziś miasto jest ważnym centrum religijnym, siedzibą i miejscem spoczynku założyciela słynnego zakonu Wirujących Derwiszów Mevlany. Dalszy przejazd do Mersin, w okolice Tarsu- miejsca urodzin Św. Pawła, kolacja i nocleg w hotelu.

 

8 dzień Po śniadaniu zasłużony wypoczynek na pięknych piaszczystych plażach M. Śródziemnego vis a vis uroczej małej wysepki do której z łatwością można dopłynąć rowerem wodnym na wyspie znajdują się malownicze ruiny z okresu wypraw krzyżowych zwane Kizkalesi – Zamkiem Dziewicy. Można również wybrać się na wycieczkę do oddalonych o 8 km ruin zapomnianego miasta Kanlidivane – starożytnego Kanytelis. Warto tu obejrzeć pochodzącą z czasów hellenistycznych wieżę i liczne ciekawe ruiny domostw. Kolacja i nocleg w Mersin.

 

9 dzień Po śniadaniu przejazd do Tarsu rodzinnego miasta apostoła narodów – Św. Pawła Zobaczymy jego dom, studnię oraz Bramę Kleopatry. Następnie przejazd do Kapadocji, i zwiedzanie jednego z podziemnych miast Kaymakli lub Derinkuju drążonych przez tysiąclecia w tufie wulkanicznym. Miasto składa się z wielu tuneli i pomieszczeń, w których miejscowa ludność chroniła się w czasie wojen, niekiedy na długie miesiące. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w hotelu kolacja i nocleg.

 

10 dzień Po śniadaniu zwiedzanie Kapadocji baśniowej krainy słynącej z -księżycowego krajobrazu” oraz skalnych grzybów utworzonych w wyniku erozji i dawnej aktywności wulkanicznej. Panorama lub spacer doliną Ihlary. Następnie w programie Göreme – słynna dolina w Kapadocji, w której znajduje się Park Narodowy z około 350 kościołami wykutymi w skale, z których najwspanialsze to Kościół Św. Barbary, Kościół Jabłka, Ciemny Kościół i inne. Kolacja. Dla zainteresowanych możliwość uczestnictwa w -wieczorze tureckim” w jednej z wykutych w skale orientalnych restauracji z muzyka i słynnym -Tańcem Brzucha”. Nocleg w hotelu.

 

11 dzień Po wczesnym śniadaniu wyjazd z Kapadocji. Panoramiczny przejazd przez Ankarę – stolicę Turcji i krótkie zwiedzanie Anitkabir – mauzoleum Atatürka. Przejazd do Istambułu po drodze jeśli czas pozwoli odwiedzimy Polonezkoy – (Adampol) – polską osadę pod Stambułem założoną przed laty przez naszych rodaków, potomków powstań: listopadowego i styczniowego mieszkających od kilku pokoleń w pięknych okolicach niedaleko Bosforu. Zwiedzić można stary polski cmentarz, kościół, małe muzeum Zofii Ryży. Przejazd przez most nad Cieśniną Bosfor, który łączy azjatycką i europejska część miasta, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

 

12 dzień Po śniadaniu zwiedzanie niezwykłych atrakcji Istambułu: Hagia Sofia (Kościół Mądrości Bożej) – arcydzieło sztuki bizantyjskiej z VI w., a później jedna z najsłynniejszych muzułmańskich świątyń, Błękitny Meczet – najwspanialszy przykład klasycznego okresu sztuki islamskiej, Pałac Sułtanów Topkapi – niegdyś polityczne centrum imperium osmańskiego, Hipodrom – miejsce gdzie niegdyś odbywały się wyścigi rydwanów. Dla chętnych – rejs statkiem po Bosforze z przepiękną panoramą na najciekawsze zabytki europejskiej i azjatyckiej części metropolii oraz na zatokę Złotego rogu i Więżę Galata, rejs dostarcza turystom niezapomnianych wrażen i odpoczynku po zwiedzaniu. Krótki czas wolny i możliwość zakupów na Wielkim Bazarze – jednym z największych historycznych centrów handlowych Europy (ok. 4000 sklepików). Kolacja, nocleg.

 

13 dzień Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu wyjazd w kierunku granicy, w Edirne dawnym Adrianopolu krótkie zwiedzanie miasta którego ozdobą jest jeden z największych i najpiękniejszych meczetów Turcji – Selimiye Camii. Ta górująca nad miastem symetryczna i harmonijna budowla to prawdziwe arcydzieło, wzniosłą kopułę podtrzymuje 8 kolumn, słupy i przypory. Cztery smukłe minarety o wysokości 71 m dodają wrażenia ogromu. Ostatnie zakupy na uroczym i tanim pobliskim bazarku i wyjazd w drogę powrotną do kraju. Przekroczenie granicy tureckiej i przejazd przez Bułgarie i Serbię

14 dzień
Kontynuacja przejazdu przez Węgry i Słowację do Polski . Przyjazd do kraju w godz. wieczornych – rozwiązanie pielgrzymki.
UWAGA: Powyższy program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie, np. ze względu na dni otwarcia muzeów w Turcji program może być realizowany w odwrotną stronę, zacząć się od Stambułu a skończyć na Gelibolu.

 

Atrakcje:

 

Dardanele – Troja – Pergamon – Didim – Efez + Salcuk + Maryemana – Pamukkale – Konya – Tars – Kapadocja – Ankara – Istambuł – Edirne

Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

+48 606 561 257

biuro@columbiatravel.pl

Columbia Travel
ul. Wojska Polskiego 25
18-400 Łomża