Pielgrzymka do Libanu 25.04-03.05.2016

Numer oferty:
663/2016
Trasa przejazdu
Bejrut- Beqaa Kafra - Las Bożych Cedrów - Enfeh - Harissa - Himlaya - Bikfaja - Annaya - Ghazir – Byblos – Nourieh - Batroun
Transport
Samolot
Świadczenia
CENA ZAWIERA:
• Przelot lotem rejsowym PLL Lot
• Transport komfortowym autobusem na terenie Libanu (lotnicze siedzenia), WiFi
• 8 noclegów – Hotel 4**** w pok. 2, 3- os. (jedynki za dopłatą – 200 USD), śniadania i obiadokolacje
• Ubezpieczenie KL, NNW, bagaż
• Koszty zwiedz. wg programu
• Opieka duchowa Kapłana
• Przewodnik z jęz. polskim
• Napiwki dla kierowców i lokalnych przewodników


CENA NIE ZAWIERA:
• Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
• Ubezpieczenia od chorób przewlekłych

1 dzień

Wyjazd do Warszawy, 22.30 odlot do Bejrutu

2 dzień
Przylot do Bejrutu o godz. 3.15, przejazd do hotelu , zakwaterowanie i nocleg. O godz. 11.00 śniadanie, o godzinie 12.00 wyjazd do Bejrutu i zwiedzanie miasta.

Zobaczymy miasto kontrastów, gościnne dla każdego. Nowoczesność sąsiaduje tam z historią, a bieda ze sklepami dla najbogatszych na świecie. Zwiedzimy Muzeum Narodowe i przekonamy się, że Liban jest prawdziwą kolebką naszej cywilizacji. Zobaczymy legendarne wynalazki mieszkających na tych terenach Fenicjan, uważane za najpiękniejsze na świecie rzeźby greckie i pamiątki po starożytnych Rzymianach. Bliżej poznamy ich zwyczaje zwiedzając termy rzymskie w centrum Bejrutu, spostrzeżemy obok meczetów miejsca życia i modlitwy chrześcijan: Katedrę Maronicką i kościół Kapucynów z relikwiami świętych libańskich. Zadziwi nas rozmach dzielnicy rządowej. Spacer po Starym Mieście (Down Town) w Bejrucie pozwoli poznać burzliwą historię miasta określanego niegdyś Paryżem Bliskiego Wschodu. Będzie też czas na spacer po Klifach Raouche (słynne Gołębie Skały) i czas wolny nad Morzem Śródziemnym. W trakcie zwiedzania Bejrutu odwiedzimy również miejsca związane z obecnością Polaków w Libanie. Zobaczymy najstarszą część Uniwersytetu Francuskiego w Bejrucie, w tym kościół św. Józefa i Bibliotekę Orientalną – miejsca upamiętniające działaność polskiego jezuity O. Maksymiliana Ryłło oraz polskich uchodźców z czasów II wojny światowej. Oddamy cześć Polakom-bohaterom wojny, których prochy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bejrucie.

3 dzień
Miejsca związane z postacią św. Charbela są zasadniczym celem naszej pielgrzymki. Był to żyjący w II połowie XIX wieku duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego. Żył w opinii Świętości prowadząc życie pełne wyrzeczeń, a po jego śmierci miały miejsce liczne cuda. Także i dzisiaj wielu pielgrzymów doświadcza jego działania. Beqaa Kafra to wioska, w której urodził się św. Charbel. Położona na wysokości 1900 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie. Tam zostanie odprawiona dla nas Msza św. Liban to kraina, w której napotykamy na miejsca opisane w Starym Testamencie. Jednym z nich jest Las Bożych Cedrów, znajdujący się na wysokości 2000 m n.p.m. ( pod patronatem UNESCO). Tam odpoczniemy i zjemy przekąskę. Klasztor św. Antoniego w Qozhaya znajduje się w malowniczej Dolinie Kadisha, zwanej również Świętą Doliną. Ten niezwykły obszar urzekający pięknem krajobrazu, a jednoczesnie trudno dostępny był od wieków miejscem schronienia dla wielu wspólnot chrzescijańskich, z których najsilniejszą stanowili Maronici-libańscy chrześcijanie. Od wieków do czasów nam współczesnych w surowych warunkach, w grotach wyrytych w skałach mieszkają pustelnicy, stale modlący się do Boga. Wielu z nich cieszy się chwałą Nieba i wstawia w modlitwach w intencji pielgrzymów odwiedzających to miejsce. W 1998 r. Dolina Kadisha wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jako jedno z najstarszych i najważniejszych na świecie skupisk chrześcijańskego życia monastycznego.

Obiadokolacja, noclegImage9

4 dzień

Tego dnia będziemy poznawać innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Tego dnia odwiedzimy też pochodzące z czasów bizantyjskich sanktuarium N.M.P. Pani Wiatru w miejscowości Enfeh, które należy do kościoła prawosławnego obrządku greckiego.

Obiadokolacja, nocleg.

5 dzień
Tego dnia odwiedzimy piękne, grekokatolickie narodowe sanktuarium Maryjne NMP Pani Libanu w Harissa, którym opiekuje się Zakon Paulistów. Miejsce to jest dla Libańczyków tym, czym dla nas Jasna Góra. W pobliżu bazyliki znajduje się pomnik Św. Jana Pawła II upamiętniający Jego pielgrzymke do Libanu w maju 1997 r. Po modlitwie w sanktuarium odwiedzimy malowniczą miejscowość Himlaya – rodzinne miasto św. Rafki, w którym są pozostałości jej rodzinnego domu. Z tego miejsca będziemy podziwiać piękne widoki. Liban to kraina ludzi wyjątkowo kochających Matkę Bożą, o czym możemy się przekonać w sanktuarium NMP Pani Oswobodzicielki w górskiej miejscowości Bikfaja, którym opiekuje się Zakon Jezuitów. Tam będziemy uczestniczyć we Mszy św. i modlić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej. Obiadokolacja, nocleg.

 

6 dzień

Główne miejsce kultu św. Charbela znajduje się w Annaya. Tam 22 dnia każdego miesiąca z pustelni św. Piotra i Pawła, w której mieszkał święty w pustelniczym etapie swojego życia, do sanktuarium św. Marona i św. Charbela, w którym żył jako mnich idzie pokutna pielgrzymka. Data związana jest z wyjątkowym cudem uzdrowienia, jakie miało miejsce za wstawiennictwem św. Charbela. Podczas tej procesji wypraszane są skutecznie następne cuda. My także o nie poprosimy!. Tego dnia Msza św. zostanie odprawiona w hotelu.

Obiadokolacja, nocleg

7 dzień
W drodze do Byblos odbijemy z ruchliwej autostrady biegnącej na północ Libanu i odwiedzimy położone na wys. 600 m n.p.m. malownicze miasto Ghazir, które nie sposób pominąć będąc w Libanie. Znajduje się tam klasztor św. Antoniego, w którym zatrzymał się na okres trzech miesięcy Juliusz Słowacki w czasie swojej podróży na Wschód. Zwiedzimy zabytkowy kościół oraz znajdujące się w jednej z cel klasztornych muzeum poświęcone poecie. W Ghazirze odwiedzimy również kościół św. Józefa, który zapisał się w historii pobytu uchodźców polskich w Libanie w latach 1942-50.Image10

W Byblos odwiedzimy miejsce kultu Błogosławionego Jakuba, tak zwany Szpital Świętego Krzyża, gdzie będzie Msza św. Zwiedzimy też samo miasto Byblos, które jest jednym z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie, miejsce powstania alfabetu fenickiego i wynalezienia pieniądza. Starożytni Grecy sprowadzali od mieszkających w nim Fenicjan papirusowe zwoje, na których pisano księgi. Stąd pochodzi nazwa Biblia (czyli – po grecku „zwoje”). Stare Miasto z rzymskimi, arabskimi i chrześcijańskimi zabytkami czyni Byblos jednym z najważniejszych i najcenniejszych miejsc archeologicznych w świecie. Zwiedzimy mury obronne, kościół św. Jana Chrzciciela, zamek krzyżowców oraz teren wykopalisk, które ukazują ślady kolejnych żyjących w tym miejscu cywilizacji. Wąskimi uliczkami dojdziemy do wybrzeża morskiego, gdzie znajdują się pozostałości starego portu wybudowanego przez krzyżowców. Atrakcją będzie spacer po starym bazarze tureckim, na którym można nabyć wiele orientalnych pamiątek.

Obiadokolacja, nocleg.

8 dzień

Tego dnia będzie miał miejsce ostatni pobyt w sanktuarium św. Charbela w Annaya, okazja do duchowego pożegnania się ze świętym. Czas wolny na modlitwę i zakup pamiątek. Pojedziemy też do NMP z Nourieh – klasztoru grekoprawosławnego, który wznosi się malowniczo na wysokim klifie. Stąd rozciąga się piękny widok na wody Morza Śródziemnego. W Batroun – dawnej wiosce rybackiej odwiedzimy zabytkowe kościoły: katedrę św. Szczepana i cerkiew Matki Bożej Pani Morza. Jeszcze raz będziemy podziwiać wynalazczość starożytnych Fenicjan, którzy byli konstruktorami fenickich doków z ok. 3000 lat przed Chrystusem. Możemy też zrobić zakupy w supermarkecie celem nabycia libańskich specjałów. Msza św. na zakończenie pielgrzymki zostanie odprawiona w hotelu.

Obiadokolacja, nocleg,

O godzinie 24.00 wyjazd na lotnisko w Bejrucie.

Odprawa paszportowo-celna, wylot do Warszawy o godzinie 4.00, przylot 6.35

Z uwagi na zmiany w cenach paliw oraz opłat lotniskowych, cena pielgrzymki może ulec zmianie.
Przy lotach czarterowych godziny przelotów mogą ulec zmianie

 Paszport ważny minimum 6 miesięcy – proszę podać datę ważności przed odlotem.

Osoby z wizą izraelską winny wymienić paszport gdyż może się zdarzyć, iż nie zostaną wpuszczone na teren Libanu

CENA: 750$ + przelot
TERMIN: 25.04-03.05.2016

Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

+48 606 561 257

biuro@columbiatravel.pl

Columbia Travel
ul. Wojska Polskiego 25
18-400 Łomża